Lithops – kvitnúce kamienky, ktoré milujú najmä deti

Lithops je izbová rastlina, ktorá svojim vzhľadom pripomína kamienky.  Keď zakvitne, začne hýriť rôznymi farbami. Každý rok sa vytvorí v štrbine dvojlistu nový kvietok, úplne iný ako ten predošlý.  Pre svoje vlastnosti ich milujú najmä deti, pretože sa o živé kamienky dokážu postarať aj samé.

Sukulenty so zakrpatenou stonkou

Lithops, kameňovec, živé kamienky alebo kvitnúce kamienky – jedno a to isté.  Ich maximálne rozmery sú päť centimetrová dĺžka a trojcentimetrová šírka. Niekto by povedal, že sú ako malé fazuľky so škvrnami. Keď však zakvitnú, potešia vás bielou, žltou alebo oranžovou farbou. Možno ste netušili, že sa otvárajú iba v poobedňajších hodinách. Jeden kvietok môže mať priemer 15 – 40 mm. Ak narazíte na tie správne odrody, budú aj krásne rozvoniavať. Lithops pochádza z Južnej Ameriky, Afriky a z jej púštnych oblastí, a teda bez vody vydrží úctyhodný čas.

lithopsy-florecita-007

„Živé kamene“

Lithops, alebo aj živé kamene sa dokonale prispôsobujú svojmu okoliu. Sú ako chameleón. Splývajú so svojím okolím a farbou substrátu. Práve preto sú u pestovateľov také obľúbené. Vždy dokážu prekvapiť - či už farbou, veľkosťou alebo tvarom. Je to niečo výnimočné a senzačné. Lithops je výborný tip na rastlinku pre deti. Vďaka tomu majú možnosť vyskúšať si starostlivosť o niečo živé a precvičia si svoju zodpovednosť. Živé kamienky ich naučia tiež vytrvalosti. To bude radosti, keď im prvýkrát vykvitnú! Pre pobavenie – v Afrike ich prezývajú „Hotentotské zadočky“. :)

Dožívajú sa až stovky

Živé kamienky sú známe svojou dlhovekosťou. Ak sa im dobre darí, voľne v prírode sa dožívajú aj cez sto rokov. Tú životaschopnosť a priebojnosť im môžeme závidieť.

Starostlivosť o kvitnúce kamene

Tieto jedinečné izbové rastlinky nie sú vôbec náročné na starostlivosť. Milujú svetlé, slnečné a teplé miesta. Výborne sa u vás doma budú cítiť na okenných parapetách, ale znesú aj polotieň. Počas zimy lithops vôbec nemusíte polievať. V období, kedy sa začínajú vytvárať nové púčiky kvietkov, sa dokonca neodporúča polievať. Premokrenie síce neznesie, avšak z času na čas potrebuje orosiť, pretože vlhkosť má kameňovec veľmi rád - aj preto sa mu výborne darí v kúpeľni. Živé kamene sa hodia do každej miestnosti. Váš  domov zútulnia a spestria svojou originalitou. Ak im navyše vyberiete aj štýlový črepník, o štýlový doplnok máte postarané.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie